Drewno na świeżym powietrzu – jakie deski wybrać na taras?

Drewno na świeżym powietrzu – jakie deski wybrać na taras?

Wybierając materiał na drewniany taras, warto rozważyć różne opcje. Biorąc pod uwagę ogromną liczbę desek tarasowych dostępnych obecnie na rynku,  można stwierdzić, że wybór może być naprawdę sporym wyzwaniem.

Jakie drewno mamy do wyboru planując budowę tarasu?

Wybierając deski tarasowe, głównie bierzemy pod uwagę: deski sosnowe, świerkowe, panele z modrzewia europejskiego, deska z modrzewia syberyjskiego, deski z drewna egzotycznego, drewno modyfikowane termicznie. Wybór deski tarasowej zależy przede wszystkim od naszych oczekiwań względem produktu. Ważnymi pytaniami które powinniśmy sobie zadać, są: ile zamierzamy wydać i czy jest to dla nas inwestycja krótkoterminowa czy długoterminowa? Jak ważna jest dla nas jakość produktu? Jakie jest przeznaczenie tarasu (domowe, gospodarcze, działka itp.) i jaki kolor chcemy uzyskać? Ktoś kiedyś mądrze powiedział, że biednych ludzi nie stać na tanie produkty – i jest w tym stwierdzeniu dużo prawdy. Niedrogie rozwiązania są często gorszej jakości i dlatego wymagają częstych wymian i konserwacji. Jeżeli chodzi o impregnowanie drewna nie jest ono trudne, jednak dość czasochłonne. Im wyższa jakość produktu, tym będzie on trwalszy i będzie wymagał mniej pracy przy pielęgnacji.

Charakterystyka wybranych wyżej wymienionych desek tarasowych.
Deski sosnowe – są materiałem na taras miękki i w jasnej kolorystyce. Sosnowe deski tarasowe nie są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, dlatego dla przedłużenia ich żywotności wymagana jest w tym przypadku impregnacja drewna. Porządnie zaimpregnowane deski sosnowe zapewniają trwałość na około 10 lat.
Deski świerkowe – świerk to niedrogi materiał na tarasy. Z tego powodu deski świerkowe są jednymi z najczęściej wybieranych produktów w tej kategorii. Drewno świerkowe jest miękkie i mało odporne na uszkodzenia mechaniczne. Widoczne słoje i sęki to naturalna cecha desek świerkowych.  Ze względu na jasnożółty kolor tarasy świerkowe dobrze prezentują się zarówno z bezbarwnym olejem, jak i bejcami barwnikowymi.
Deski z Modrzewia Europejskiego – deska tarasowa z modrzewia europejskiego to rozwiązanie o nieco lepszych parametrach niż deska świerkowa czy sosnowa. Jego główną cechą jest podwyższona twardość . Deski tarasowe z modrzewia europejskiego to produkt, który można przebarwić na dowolny kolor. Deski te są trwałe przez 10-15 lat.

Deska tarasowa modrzew syberyjski – Deski tarasowe z modrzewia syberyjskiego charakteryzują się znacznie lepszymi parametrami wytrzymałościowymi i trwałością w porównaniu do wcześniej wspomnianych. Modrzew syberyjski jest twardszy niż modrzew europejski ze względu na mniejszy roczny wzrost w surowym klimacie. Ceny płyt tarasowych z modrzewia syberyjskiego kształtują się na średnim poziomie. Jest to dość twardy materiał, koloru lekko pomarańczowego, z widocznymi żyłkami i drobnymi sękami. Płyty tarasowe z modrzewia syberyjskiego wymagają ochrony przed grzybami, pleśnią i zmiennymi warunkami atmosferycznymi.  Są one trwałe przez 15-20 lat.
Pozostałe wymienione wyżej deski tarasowe charakteryzują się znacznie większą wytrzymałością. Są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Ich cena natomiast jest adekwatna do jakości.dekorujądekorują

Chcesz z nami porozmawiać?
Możesz nam zostawić swój numer telefonu.


    Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.