Sposoby renowacji parkietów i podłóg drewnianych

Sposoby renowacji parkietów i podłóg drewnianych

Drewniana podłoga jest bardzo trwała, ale i ona z czasem może ulec zniszczeniu, stracić swój naturalny kolor i brzydko zmatowieć, utworzą się na niej rysy i wgniecenia. Na szczęście nie oznacza to od razu konieczności wymiany całej podłogi, bo drewniane deski da się nawet kilkukrotnie odnowić i przywrócić im atrakcyjny wygląd.

Cyklinowanie

To najlepszy sposób na to, żeby drewniana podłoga znowu wyglądała jak nowa. Cyklinowanie usuwa nawet te stare, uporczywe plamy, przebarwienia, płytsze pęknięcia oraz inne powierzchowne uszkodzenia. Odnawiać w ten sposób można zarówno parkiety, jak i deski podłogowe, ale już nie powierzchnie wykończone laminatem.

Cyklinowanie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu, do tego sam sposób cyklinowania podłogi również ma znaczenie, dlatego najsensowniejszą opcją będzie wynajęcie do tego zadania firmy zajmującej się renowacją podłóg. Po cyklinowaniu podłoga wygląda praktycznie jak nowa i wystarczy ją już tylko pomalować lakierem albo zaolejować.

Jak odświeżyć podłogę lakierowaną?

Nim drewniana podłoga dojdzie do stanu, w którym nie obejdzie się bez cyklinowania, warto spróbować innych metod renowacji. Pierwszą z nich jest umycie podłogi tzw. cleanerem, np. L94 Cleaner, który usuwa cały brud oraz ślady po innych preparatach pielęgnujących. Następnie na umytą podłogę nakłada się warstwę nierozcieńczonego środka do pielęgnacji drewnianych podłóg, np. Everclear firmy Berger Seidle.

Renowację drewnianej podłogi można też zlecić fachowcom. Kosztuje to trochę więcej, ale daje jeszcze lepszy efekt. Profesjonalna renowacja polega na zmatowieniu drewna i nałożeniu na podłogę dodatkowej warstwy lakieru.

Renowacja podłogi olejowanej

Odnawianie desek olejowanych przebiega dość podobnie – główną różnicą jest wykorzystanie innego rodzaju detergentów i materiałów do uzupełniania ubytków w podłodze. Zabrudzenia powinny zniknąć po gruntownym umyciu podłogi, jeśli jednak niezbędne było użycie silniejszych środków, powstałe w ten sposób ślady trzeba delikatnie zeszlifować aby przywrócić deskom naturalny kolor. Po oczyszczeniu podłogę należy pomalować olejem, przynajmniej raz. Większe pęknięcia wymagają szpachlowania, ale te drobne zarysowania mogą się same „zrosnąć” pod wpływem działania wilgoci – wilgoć sprawia, że drewno pęcznieje, co pomaga zamknąć mniejszą szczelinę.



dekorujądekorują

Chcesz z nami porozmawiać?
Możesz nam zostawić swój numer telefonu.


    Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.