Podłoga lakierowana czy olejowana?
Urządzanie własnego domu czy mieszkania to jedna z najprzyjemniejszych czynności, zaraz po zakończeniu prac remontowo-budowlanych. Wówczas wiele osób staje przed ważnymi wyborami, dotyczącymi mebli, dekoracji, a także koloru ścian czy rodzaju podłogi. Drewniane deski cieszą się obecnie ogromnym zainteresowaniem, nie tylko ze względu na wygląd, ale i wiele cech charakterystycznych. Jest to gwarancja ponadczasowej trwałości i elegancji w niemalże każdym wnętrzu. Obecnie do zabezpieczenia tego typu podłoża stosuje się wiele różnych preparatów, wówczas możemy uzyskać podłogę lakierowaną lub olejowaną. Obie formy posiadają określone walory. Jakie? Przeczytaj i sprawdź!
Charakterystyka drewnianych podłóg lakierowanych
Aby zamontowana drewniana podłoga lakierowana zachwycała swoją estetyką, ale też trwałością, do jej zabezpieczenia często stosuje się specjalny preparat. Wówczas surowiec uzyskuje swoją naturalną barwę i uwidacznia się na nim każdy szczegół. Preparat tworzy na podłodze lakierowanej twardą i szczelną strukturę, przez co oddziela ją od otoczenia. Ponadto taka powierzchnia jest łatwa w utrzymaniu w czystości, a także dobrej kondycji, co w przypadku takiego podłoża jest bardzo istotne.
Ważną zaletą podłogi lakierowanej, w porównaniu do podłogi olejowanej, jest brak konieczności wykonywania różnych, skomplikowanych zabiegów ochronnych. Najczęściej deski lakierowane czyści się przy użyciu miękkiej ściereczki i specjalnego środka, który jest przeznaczony do tego typu powierzchni. Nie sposób nie wspomnieć także o wysokiej odporności na zabrudzenia, ponieważ brud, kurz czy wilgoć nie wnikają w strukturę drewnianej podłogi lakierowanej. W zależności od potrzeb, ten rodzaj podłogi można co pewien czas wycyklinować, aby odnowić strukturę i na nowo cieszyć się naturalnym kolorem i blaskiem surowca.
Podłoga lakierowana – gdzie stosować i na co uważać?
Mimo wszystkich wymienionych zalet, ten rodzaj podłogi jest bardzo podatny na powstawanie zarysowań, które co prawda nie będą się, aż tak rzucały w oczy, jeśli zostanie zastosowany lakier matowy lub półmatowy, zamiast z połyskiem. Należy także pamiętać, że takich desek nie można naprawiać miejscowo. Podłogi lakierowane zaleca się montować w miejscach o mniejszych natężeniu ruchu, między innymi w salonie czy sypialni, bowiem taka powierzchnia będzie tam przyjemna w dotyku i ciepła w odbierze wizualnym.
Charakterystyka podłogi olejowanej
Alternatywą dla desek lakierowanych są drewniane podłogi olejowane. Zabezpieczenie takim preparatem sprawia, że surowiec zachowuje swój naturalny charakter, dzięki czemu powierzchnie olejowane sprawdzą się we wnętrzach, które są urządzone w stylu rustykalnym czy prowansalskim.
Impregnację posadzki za pomocą oleju można wykonać samodzielnie i w miarę potrzeby fragmentarycznie. Nie ma bowiem potrzeby ponownego wykonawstwa tego procesu w celu pokrycia ubytków czy zamaskowania rys. Drewno pokryte olejem nie jest w żaden sposób oddzielone od otoczenia nieprzepuszczalną warstwą, dzięki czemu bez przeszkód pochłania i oddaje wilgoć. Warto też podkreślić, że olej nie pozostaje na powierzchni desek, ale głęboko wnika w ich strukturę, dzięki czemu tworzy warstwę ochronną i zabezpiecza drewno w sposób wielowymiarowy. Atutem podłóg olejowanych jest też mniejsza skłonność do elektryzowania, przez co podłoże nie przyciąga kurzu.
Podłoga olejowana – gdzie stosować i na co uważać?
Niemalże każde podłoże posiada własne, indywidualne właściwości. Powierzchnie olejowane stosowane są najczęściej w miejscach, w których będą intensywnie użytkowane, np. na salach tanecznych. Wiąże się to z częstszą konserwacją. Większa chłonność podłogi olejowanej sprawia, że różnego rodzaju zabrudzenia mogą głęboko wnikać w strukturę drewna, przez co wymaga ona także częstszego czyszczenia. Drewniane deski olejowane świetnie sprawdzą się w łazienkach i kuchniach, czyli miejscach, które są intensywnie użytkowane przez domowników i nie tylko. Ponadto taki rodzaj desek idealnie sprawdzi się w biurze, recepcji czy miejscach użytku publicznego. Warto wspomnieć o największej zalecie podłóg olejowanych, które są mniej śliskie i przepuszczają powietrze. Po takie rozwiązanie warto sięgnąć także w przypadku wykańczania drewnianych tarasów.