Jaka podłoga drewniana jest najbardziej wytrzymała?
Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze podłóg drewnianych?
Po pierwsze ważna jest twardość drewna. Im twardsze drewno, tym bardziej odporne jest na uszkodzenia, zarysowania i wgniecenia. Cechę tę określa się metodą Brinella lub Janki. Pierwsza klasyfikacja dzieli poszczególne gatunki drzew na pięć klas, gdzie klasa I to drewno iglaste I jest ono najsłabsze (miękkie), a klasa V obejmuje gatunki najtwardsze. W drugiej kategorii stosuje się litery: od A do D, gdzie A to materiał najmniej odporny na zużycie, a D to najbardziej trwały. W ramach tych klasyfikacji za najtwardsze uznaje się egzotyczne gatunki drewna, takie jak merbau, jatoba czy sukupira. Z gatunków krajowych najtwardszy jest jesion. Drewno o dużej twardości jest bardzo łatwe w obróbce i nie ma problemu z obróbką. W przeciwieństwie do gatunków drzew miękkich, takich jak sosna czy buk. Drugą kwestią jest wilgotność. Na etapie montażu podłóg drewnianych bardzo ważne jest, aby pamiętać o odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniu. Powinno to oscylować między 45% a 65%. To samo dotyczy samego drewna – powinno ono osiągnąć określoną wilgotność. Eksperci szacują, że powinno to być od 7% do 11%. Tylko przy takiej wartości podłoga zachowa swój pierwotny rozmiar. W przeciwnym razie drewno zacznie „pracować”, czego efektem będą nieestetyczne wybrzuszenia i łuszczący się plastik. Pamiętajmy również, że wszystkie elementy naszego domu czy mieszkania, takie jak ściany czy sufity, powinny być suche w momencie montażu. W przeciwnym razie drewno pochłonie tę wilgoć jako materiał higroskopijny. Kolejna sprawa to budowa deski. Mając do wyboru deski lite lub warstwowe, warto wybrać ten drugi typ. Drewno nie będzie się wypaczać, skrzypieć i rozciągać. Pomiędzy deskami nie ma szczelin, a sklejka będąca częścią stabilnej konstrukcji doskonale przewodzi ciepło. Deski drewniane o strukturze warstwowej nadają się również na ogrzewanie podłogowe. Tutaj również polecam wybrać te z otworami w dolnej warstwie, który równomiernie rozprowadza ciepło w całym pomieszczeniu, Bardzo ważna, a może nawet najważniejsza jest kwestia gęstości drewna. Od tej wartości zależą inne właściwości materiału, zarówno mechaniczne, jak i fizyczne. Im gęstsze drewno, tym większa jego elastyczność, wytrzymałość i twardość.
Która podłoga drewniana jest najbardziej trwała?
Podłogi z litego drewna wykonuje się z jednego rodzaju drewna, co czyni je bardziej podatnym na wilgoć, wysychanie i wypaczanie. Spośród wymienionych podłóg drewnianych, podłoga warstwowa jest bardzo wytrzymała, a ze względu na sposób budowy (warstwowość) jest bardziej odporna na wilgoć i przesuszenie. Podłogi warstwowe wykonane cienką warstwą drewna egzotycznego gwarantują również zwiększoną trwałość. Podłogi wykonane z naturalnej okleiny okazały się trwalszym rozwiązaniem, co potwierdzają niezależne testy.
Jeżeli potrzebujemy profesjonalnego doradztwa odnośnie wyboru najbardziej wytrzymałej podłogi do naszego wnętrza z pomocą przyjdzie firma Podłogi z charakterem (https://podlogizcharakterem.pl).