Jak wydłużyć trwałość podłogi drewnianej?

Jak wydłużyć trwałość podłogi drewnianej?

Drewniana podłoga to idealne wykończenie niemal każdego wnętrza. Deski z drewna wytrzymają wiele lat nie tracąc swoich pierwotnych właściwości, ale nawet najtrwalszy materiał potrzebuje dobrej pielęgnacji. Jak dbać o podłogę z drewna, by mogła dobrze służyć przez bardzo długi czas?

Staranne wykonanie

Trwałość podłogi zależy od gatunku drewna, ale można mieć najlepsze deski, a i tak podłoga szybko się zniszczy, jeśli nie zadbamy o ich prawidłowe ułożenie. Bardzo ważne jest właściwe przygotowanie podłoża – musi być ono idealnie równe i gładkie, w przeciwnym razie deski będą się paczyć i pękać. Trzeba pamiętać o zachowaniu szczelin między ścianami lub płytkami a podłogą, tak żeby podłoga mogła swobodnie pracować, prócz tego należy jeszcze zwrócić uwagę na jakość kleju oraz pozostałych elementów montażu. Nie mając doświadczenia w układaniu podłóg, najbezpieczniejszą opcją będzie zlecenie tego profesjonalistom z Podlogizcharakterem.pl.

 

Regularne sprzątanie

Drewno bardzo nie lubi wilgoci oraz piasku. Deski stale narażone na kontakt z wilgocią muszą być odpowiednio zaimpregnowane, a jeśli na podłogę wyleje się woda, powinno się ją od razu wytrzeć, tak by nie miała ona szansy przedostać się przez szczeliny w głąb drewnianej konstrukcji – mocno nasiąknięte wodą drewno może zmienić swój kolor, wypaczyć się albo po prostu zacznie gnić. Z kolei piasek ściera powierzchnię parkietu, niezależnie od tego, czy deski są lakierowane, czy pokryte olejem, dlatego dobrym zwyczajem jest codzienne zamiatanie podłogi lub jej odkurzanie miękką szczotką z włosia.

 

Trzymanie się instrukcji producenta

Wiele osób ignoruje zalecenia producenta w zakresie użytkowania oraz pielęgnowania podłogi. To spory błąd, ponieważ w ten sposób można stracić gwarancję na podłogę i pogarsza się jej parametry, przez co wymagać będzie ona droższej renowacji. Zalecenia dotyczą między innymi czyszczenia drewnianych desek – należy używać wyłącznie preparatów dedykowanych do mycia drewnianych podłóg, unikać mopów oraz szorowania powierzchni twardymi szczotkami.

Zalecenia dotyczą też okresowej regeneracji podłogi, a jeśli właściciel nie potrafi sobie sam z tym poradzić, można zlecić profesjonalną konserwację. Podłoga olejowana wymaga częstszych zabiegów pielęgnacyjnych, ale w zamian za to oferuje wyższą odporność na zarysowania i ścieranie.



dekorujądekorują

Chcesz z nami porozmawiać?
Możesz nam zostawić swój numer telefonu.


    Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.