Czy warto robić taras z drewna?

Czy warto robić taras z drewna?

Drewno w pokojach, kuchni czy nawet łazience nie budzi większych kontrowersji, bo to od lat jeden z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych. W przypadku zewnętrznego tarasu drewno już nie wydaje się tak bardzo korzystne, ale to mit – w rzeczywistości drewniany taras wcale nie musi tak bardzo ustępować jakością innym rozwiązaniom.

Jakie drewno nadaje się na taras?

Oczywiście te zwykłe, niezaimpregnowane deski nie zdadzą egzaminu i bardzo szybko zniszczy je deszcz, słońce oraz insekty. Na tarasy nadają się specjalnie przygotowane deski z wybranych gatunków drewna, a ich wygląd łatwo można dopasować do aranżacji domu. Nowoczesnym rozwiązaniem są deski kompozytowe, dostępne na Podlogizcharakterem.pl – są one wykonane częściowo z drewna, a częściowo z tworzywa sztucznego, dzięki czemu zyskują pożądaną wytrzymałość oraz dobre parametry techniczne, pozwalające na zewnętrzny montaż.

Innym polecanym rozwiązaniem jest drewno egzotyczne, znane z tego, że jest niezwykle trwałe i odporne na działanie wilgoci. Tarasowe deski z drewna egzotycznego wciąż potrzebują dodatkowego impregnowania i zabezpieczenia przed szkodnikami, niemniej poradzą sobie zdecydowanie lepiej od drewna krajowych gatunków, które zwykle już po kilku latach użytkowania wymaga gruntownej renowacji.

Jakie są zalety drewnianego tarasu?

Drewniany taras wygląda po prostu bardzo elegancko i pasuje do każdego stylu. Daje dużo przyjemniejsze wrażenie niż tarasy wyłożone ceramiką, dobrze się po nich chodzi boso, a upadek czy potknięcie nie jest aż tak bolesne co w przypadku kamiennych płytek. Do tego drewno jest miłe i ciepłe w dotyku, ale nie nagrzewa się podczas upału równie mocno co inne materiały, dlatego jest dla użytkowników bardziej komfortowe i nie potęguje wrażenia gorąca.

Nie da się jednak ukryć, że wymaga nieco więcej uwagi – co rok powinno się go ponownie impregnować i zabezpieczać przed insektami, a do mycia drewnianego tarasu zaleca się stosowanie specjalnych detergentów. Dobrze też, aby drewniany taras miał choć częściowe zadaszenie, bo bez tego może po jakimś czasie zmienić swój naturalny kolor, choć dla wielu osób to niekoniecznie jest wadą – sztuczne postarzanie czy wybarwianie desek to bardzo popularny obecnie trend.dekorujądekorują

Chcesz z nami porozmawiać?
Możesz nam zostawić swój numer telefonu.


    Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.