Czy drewno do łazienki to dobry pomysł?

Czy drewno do łazienki to dobry pomysł?

Drewniana podłoga kojarzy się z szykiem i elegancją. Drewniane deski doskonale się sprawdzą w różnych pomieszczeniach mieszkalnych, także tam, gdzie działa ogrzewanie podłogowe. Wątpliwości budzi jednak łazienka, bo czy w tak wilgotnym i zaparowanym miejscu drewniane deski mają szansę przetrwać chociaż kilka lat?

 

Czy do łazienki nadaje się każde drewno?

Drewno ma mnóstwo zalet, ale nie jest zupełnie wolne od słabości. Największym zagrożeniem dla drewnianych desek jest wilgoć, ponieważ pod jej wpływem drewno zaczyna gnić, paczyć się i dużo łatwiej rozwijają się w nim szkodliwe drobnoustroje. Łazienka zaś jest miejscem, w którym praktycznie nie da się uniknąć kontaktu z wodą i parą wodną, co stawia pomysł wykończenia podłogi drewnem pod dużym znakiem zapytania.

 

Drewniana podłoga w łazience rzeczywiście jest sporym wyzwaniem, ale jak najbardziej do zrealizowania. Podłogi z charakterem mają w swojej ofercie deski, które idealnie nadają się do wykończenia łazienki – to przede wszystkim drewno egzotyczne. Przy wykończeniu podłogi stosuje się także szczególny sposób łączenia desek, z użyciem gumy polimerowej, która szczelnie wypełnia wszystkie przerwy i zapobiega przenikaniu wody pod powierzchnię desek.

 

Do jakich łazienek pasują drewniane podłogi?

Drewniana podłoga dobrze się komponuje z każdym stylem. Do małych łazienek warto wybierać deski jasne, raczej wąskie, ułożone prosto, tak żeby nie zmniejszać optycznie powierzchni, nic też nie stoi na przeszkodzie, aby drewno połączyć z ceramiką – płytki trafiają na te najbardziej problematyczne obszary, czyli pod wannę i łazienkę.

 

Obowiązkowa impregnacja

Drewno egzotyczne zawiera bardzo dużo naturalnych olejów i kwasu krzemowego, dzięki czemu bardzo słabo nasiąka wodą. Jest także długowieczne oraz odporne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Te właściwości nie zwalniają jednak z obowiązku zaimpregnowania desek przeznaczonych do łazienki – zabezpieczyć powinno się każdą płaszczyznę deski, a nie tylko wierzchnią część, po której będziemy chodzić.

 

Jak dbać o łazienkową podłogę?

Mimo że egzotyczne drewno dobrze znosi kontakt z wodą, lepiej wycierać podłogę po każdej kąpieli i nie dopuszczać do tego, by woda długo leżała na deskach. Trzeba też regularnie woskować podłogę – częstotliwość tych zabiegów producent podaje w instrukcji. Egzotycznej podłogi nie należy szorować ostrymi szczotkami, a do mycia wskazane jest używanie dedykowanych preparatów.dekorujądekorują

Chcesz z nami porozmawiać?
Możesz nam zostawić swój numer telefonu.


    Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.