Jak zadbać o podłogi drewniane?

Jak zadbać o podłogi drewniane?

Drewno to materiał elegancki, pasujący do każdego wnętrza. Nie niszczy się tak szybko jak tańsze materiały wykończeniowe, potrzebuje jednak systematycznej pielęgnacji, która utrzyma jego efektowny wygląd i zapobiegnie poważniejszym uszkodzeniom. Co robić, aby drewniana podłoga nawet po wielu latach wyglądała ładnie?

Jak często przeprowadzać konserwację drewnianej podłogi?

Konserwację zaleca się powtarzać co 12 miesięcy. Zawsze powinno się to robić tak, jak podaje producent, w przeciwnym razie drewniana podłoga szybko straci swoje pierwotne właściwości. Preparaty do konserwacji drewna najbezpieczniej jest kupować u producenta podłóg oraz w specjalistycznych sklepach, a przy wyborze produktu zwracamy uwagę na rodzaj drewna i sposób wykończenia podłogi. Przed rozpoczęciem zabiegów konserwacyjnych podłogę należy dokładnie oczyścić i usunąć z niej wszystkie warstwy wcześniej nałożonych preparatów pielęgnacyjnych. Gruntowną, profesjonalną renowację drewnianej podłogi można też zamówić na Podlogizcharakterem.pl.

Jak prawidłowo wyczyścić podłogę z drewna?

Drewnianą podłogę myje się zupełnie inaczej niż płytki ceramiczne albo wykładzinę. Unikać należy przemaczania drewnianej podłogi – absolutnie nie powinno się wylewać na parkiet dużej ilości wody czy nawet mycia mocno nasączonym wodą mopem. Do czyszczenia wystarczy lekko wilgotna szmatka, a zamiast tradycyjnych mopów poleca się raczej ściereczki z bawełny i mikrofibry, które dobrze wchłaniają wilgoć i nie zarysowują powierzchni. Środek myjący też musi być do drewna – detergenty przeznaczone do innych materiałów mogą uszkodzić drewniane wykończenie.

Przed umyciem podłogi powinno się ją odkurzyć albo zamieść miękką szczotką – to właśnie drobinki piasku, kamyczki, większe zabrudzenia zarysowują podłogę, więc dobrze jest się ich pozbyć zanim zacznie się przecieranie powierzchni szmatką. Do drewnianych podłóg nie wolno stosować mopów parowych, bo już po jednym takim myciu może dojść do poważnych uszkodzeń.

Co jeśli zwykłe mycie nie pomaga?

W przypadku drewna najlepiej jest wszelkie zabrudzenia usuwać od razu, nim zdążą wsiąknąć w strukturę drewna. Jeśli jednak nie zadbało się w porę o usunięcie świeżych zabrudzeń, stare, zaschnięte plamy usuwa się tylko preparatami do czyszczenia drewna – nie należy ich szorować szczotką, ponieważ uszkodzi to lakier albo warstwę oleju, i do tego jeszcze zmieni się miejscowo odcień podłogi.



dekorujądekorują

Chcesz z nami porozmawiać?
Możesz nam zostawić swój numer telefonu.