Jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe?

Jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe?

Decydując się na budowę własnego domu, niezmiernie istotną kwestią jest wybór sposobu dostarczenia ciepła do wnętrza domu i rozprowadzenie go. Coraz częściej spotkać się można z ogrzewaniem podłogowym. Nie trzeba dodatkowo montować grzejników na ścianach, ponieważ całe ciepło dostarczane jest właśnie od dołu i znajduje się, chociażby pod płytkami czy też panelami. Można zacząć zastanawiać się, czy tego typu rozwiązanie można zastosować również w przypadku wyboru naturalnych drewnianych desek, biorąc pod uwagę możliwość kurczenia się konstrukcji? Oczywiście, że można, jednak należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, które postaramy się przedstawić w naszym artykule.

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze drewnianych desek do ogrzewania podłogowego?

Trzeba pamiętać o tym, że nie każdy rodzaj drewna będzie odpowiedni do tego typu rozwiązań. To, na co należy zwrócić uwagę, to higroskopijność oraz wrażliwość na zmiany temperatur i wilgotności. W naszym klimacie niezwykle istotne jest, aby uwzględnić także pory roku. To szczególnie ważne przy wyborze samego materiału. Dlatego też będąc w sklepie, czy też zamawiają internetowo deski, trzeba kierować się

  • współczynnikiem skurczu (im będzie on niższy, tym lepiej dla całej konstrukcji),
  • czasem uzyskania równowagi higroskopijnej (powinno się wybierać materiały, które ten czas mają jak najdłuższy).

W warunkach polskich najlepiej skorzystać z takich gatunków, jak dąb i jesion. W przypadku, kiedy ktoś oczekuje bardziej egzotycznych rodzajów, polecane będą merbau oraz doussie. Należy pamiętać, że zmiany wymiarów na przestrzeni roku mogą być dwukrotnie większe niż w budynku, gdzie znajduje się tradycyjne ogrzewanie. W związku z tym wybranie odpowiedniego gatunku deski jest kluczowym zadaniem.

Jakie cechy powinien mieć wybrany przez nas materiał?

Wybrany przez nas parkiet powinien być stosunkowo cienki. Dlaczego? Aby nie stwarzał zbyt dużego oporu cieplnego. Co za tym idzie, obniżałby on również skuteczność ogrzewania podłogowego. Dlatego nie powinno wybierać się tradycyjnego parkietu lub desek z drewna litego. W tym przypadku wytwarzane ciepło w niskiej wilgotności będzie powodowało kurczenie się drewna, przez co pojawiłyby się szczeliny pomiędzy deskami.
W sklepach istnieją już fabrycznie olejowane czy też lakierowane produkty, które mają gwarantować odpowiednie zachowanie się desek przy zmianach temperatury oraz poziomu wilgotności.

Jaką firmę wybrać do montażu ogrzewania?

Oprócz wyboru odpowiedniej deski należy również dobrać doświadczoną firmę, która na co dzień zajmuje się montowaniem tego typu ogrzewania podłogowego z drewna. Co istotne już na etapie projektowania powinny być dobrane deski, a także sam system dostarczania ciepła. Dzięki temu cała konstrukcja powinna ze sobą współgrać i nie powodować różnego rodzaju szpar i szczelin w deskach. Pod uwagę oprócz właściwości drewna, należy wziąć także rodzaj elementów instalacji, ich umiejscowienia, ale także opór cieplny parkietu i zastosowanie materiałów uzupełniających takich, chociażby jak kleje czy podkłady.

Przygotowanie podłoża pod ogrzewanie – jak wygląda?

Samo przygotowanie podłoża jest skomplikowanym procesem, jednak należy zadbać o każdy detal, aby mieć pewność, że cała instalacja będzie dobrze funkcjonowała. Dlatego też przed ułożeniem desek, należy pokryć całą powierzchnię jastrychem cementowym lub anhydrytowym. Czas związania się tej masy zależy od jego grubości i rodzaju. Musi on być całkowicie wysuszony, dlatego włącza się ogrzewanie podłogowe i krok po kroku podnosi temperaturę o 5°C dziennie. Jednak należy pamiętać, że może ona wynieść maksymalnie 26°C. Zaleca się, by utrzymywać ją na poziomie około 24°C przez dwa tygodnie. Następnie trzeba redukować temperaturę o 5°C dziennie talk, aby cała warstwa podłoża osiągnęła około 15-18°C. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na to, aby wilgotność powietrza nie była wyższa niż 55%. W przypadku, gdy będzie ona wyższa, a zostanie już ułożony parkiet, to deski wchłonęłyby ją, przez co mogłyby się popsuć.
Dlatego też można zacząć układać drewno w momencie, kiedy jastrych cementowy nie przekracza 1,5 – 1,7% wilgotności, a anhydrytowy – 0,3%. Cały opisany proces trwa około 30 dni. Należy dokonać wygrzewania bezpośrednio przed układaniem desek.

Kleić czy nie kleić?

W momencie, kiedy jastrych ma już odpowiednią wilgotność, można przystąpić do układania drewnianych desek. To, o czym warto pamiętać, to fakt, że można je albo przykleić do podłoża, albo ułożyć bez żadnego spoiwa (wtedy jest to tzw. podłoga pływająca. Przy wyborze drugiej opcji, warto pamiętać o tym, że wydajność całego ogrzewania podłogowego może być mniejsza, ponieważ pod drewnem będzie znajdowała się warstwa powietrza, co może skutecznie utrudnić dostarczenie ciepła do pokoju, kuchni czy łazienki. Natomiast przyklejenie desek to pewność, że przewodzenie ciepła będzie na wysokim poziomie.

Należy zwrócić uwagę na to, aby zagruntowane podłoże było niezwykle równe. Maksymalna nierówność, jaka mogłaby się pojawić w tym przypadku, wynosi 3 mm w trakcie pomiaru liniałem o długości 2 m. Oczywiście oprócz tego podłoga musi być sucha, by tak, jak wspomniano wcześniej, drewno nie wchłonęło wilgoci i nie rozszerzyło się pod jej wpływem.

Wszelkiego rodzaju lamelowe parkiety czy też mozaiki można przytwierdzać do podłoża klejem poliuretanowym, który będzie elastyczny, a dodatkowo nie będzie on starzał się ze względu na wyższą temperaturę. Warto również wiedzieć, że należy zachować około 1,5 cm odstępu od ścian. W przypadku desek dwuwarstwowych należy przykleić je podobnie, jak parkiet z deszczułek.

Optymalne działanie zamontowanego ogrzewania

Po zamontowaniu ogrzewania podłogowego pod drewnianymi deskami należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji, dzięki temu cała ta konstrukcja będzie mogła dłużej nam służyć. Dlatego też nie należy podwyższać temperatury o więcej niż 5°C. Dodatkowo ważne, aby nie doszło do sytuacji, w której temperatura podłoża będzie drastycznie się zmieniała. Zapewnienie odpowiedniej szczelności okien i drzwi w domu, szczególnie w okresie zimowym to podstawa. To, co niezwykle istotne to fakt, że deski przy ogrzewaniu podłogowym są znacznie bardziej wrażliwe na wilgoć czy też wodę. Wszystko z powodu różnicy pomiędzy wysuszeniem a zawilgoceniem desek. Należy pamiętać, że powstawanie w okresie zimowym szczelin w różnych miejscach jest normalną rzeczą. Zwykle, kiedy robi się ciepło wiosną lub latem zanikają i nie widać wtedy żadnych szpar i dziur.

Podsumowując, do ogrzewania podłogowego można zastosować drewno, jednak należy pamiętać o tym, by przy wyborze desek wziąć pod uwagę ich współczynnik skurczu, a także czas uzyskania równowagi higroskopijnej. Należy także pamiętać o tym, by do montażu całej konstrukcji wybrać firmę, która posiada doświadczenie w układaniu ogrzewania, ale również i w układaniu samych desek. Odpowiednia pielęgnacja zapewni długoletnie użytkowanie i piękny wygląd drewna.



dekorujądekorują

Chcesz z nami porozmawiać?
Możesz nam zostawić swój numer telefonu.